Devletler Neden İstedikleri Kadar Para Basmaz ? ( Basamaz ? )

Bir sözlükte gezinirken ;

Arkadaslar benim bir sorum olacak,bizim ulkemizde fakirlik orani cok dimi?Ve cok borcumuz felan var.Neden Merkez Bankasi para basip maaslari yuksetmez?Herkese Istedigi Kadar Para vermez

Diye bir yazı gördüm . El atmadan olmaz . Hemen geçtim bloguma . Bu konu ile alakalı olarak aslında şundandır şöyledir demek yerine biraz geniş düşüneceğiz.

Mesela bizim darphaneler neden istediği kadar basamıyor. bunu birisi kontrol mü ediyor ? diyelim kontrol ediyor gizli gizli bassakda fakir fukaraya dağıtsak olmazmı ?

Aslında olmaz . Nedeni ise çok basit Enflasyon ! Piyasada çok para var ise tüketicinin alım gücü artacağından üretici ürünün fiyatını artıracaktır . Böylece piyasa yine eski yerine dönecektir birşey değişmeyecektir. Yani anlayacağınız sayılarla oynamakla aslında olmuyor .

İnsanın cebinde çok para olduğunda problem çözülmüyor . Örneğin cebinizde çok para var daha fazla petrol kullanırsınız . daha fazla ilaç kullanırsınız vs . vs .

Bu sefer ne olacak bu ürünleri dışardan ithal etmiyormusun ? Ediyorsun dışarıdada Türk Lirası geeeçmiyor ! Ne oluyor dolara bağımlılığını durup dururken arttırıyorsun . Para basarak insanın cebine parayı koyabiliyorsunuz . Ama ülkemizdeki üretimi artırabiliyormusun ? bir süre sonra bunları alacak doların kalmayacak .  Bu seferde insanların bu ürünlerde yaptığı alımı kısmak isteyeceksiniz .

 

umitcankho.com

( Bu yazıyı kendi web sitenize kaynak göstererek ekleyebilirsiniz )

 

 

2 thoughts on “Devletler Neden İstedikleri Kadar Para Basmaz ? ( Basamaz ? )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir