Fakir Doğup , Şimdi Servete Sahip Olan Kişiler

No.10 – Steven Jobs

 

Serveti: 5.5 milyar dolar

Hikayesi: Apple’ın kurucusu Jobs, San Francisco’da yaşayan bir aile tarafından evlat edinilmişti. Bugün hala Silikon Vadisi’nde yaşıyor.

 

 

 

 

 

No.9 – Sheldon Adelson

Serveti: 9 milyar dolar

Hikayesi: Babası Boston’da taksi şoförüydü. 12 yaşında iş hayatına gazete satarak başladı. Finansal danışmanlık yaptı. Üniversiteyi tamamlayamad

 

 

 

 

 

 

No.8 – Mikhail Prokhorov


Serveti: 9.5 milyar dolar

Hikayesi: Sıfırdan bir servet yarattı. Norilisk Nikel şirketini yönetirken firmayı dünyanın en büyük nikel üreticisi haline getirdi. Rusya’nın en zengin kişisi haline geldi.

 

 

 

 

 

No.7 – R. Abramovich

Serveti: 18.8 milyar dolar

Hikayesi: Askeri görevdeyken çalıntı benzin satışıyla imparatorluğunun temellerini attı. Sokak satıcılığı yaptı. Politik bağlantıları onu çok zenginleştirdi.

 

 

 

 

 

 

No.6 – Ingvar Kamprad


Serveti: 23 milyar dolar

Hikayesi: İş hayatına çocukken bisikletle komşularına kibrit satarak başladı. Stockholm’den çok ucuza kibrit alıp, yine ucuza ama yüksek kâr marjıyla satabileceğini farketti. IKEA zincirini kurdu.

 

 

 

 

 

No.5 – Karl Albrecht

Serveti: 23.5 milyar dolar

Hikayesi: Essen’li bir madencinin oğlu. Annesinin manavında iş hayatına atıldı. İlk Aldi marketini (Albrecht-Discount) 1961’de kurdu.

 

 

 

 

 

 

 

No.4 – Amancio Ortega Gaona

Serveti: 25 milyar dolar

Hikayesi: İspanya’nın en zengin, dünyanın 10’uncu zengin kişisi. Inditex’in kurucusu. Babası bir demiryolu işçisiydi. Mağazalarda tişört satarak başladığı iş hayatında Zara mağazalar zinciriyle sonuçlanan bir başarı öyküsü yazdı.

 

 

 

 

No.3 – Larry Ellison

Serveti: 27 milyar dolar

Hikayesi: Chicago’da orta sınıftan bir aile tarafından evlat edinildi. Oracle’ın kurucusu olan Ellison çok parlak bir öğrenciydi ancak annesi ölünce üniversiteyi ikinci sınıfta bırakıp iş hayatına atıldı.

 

 

 

 

 

No.2 – Lakshmi Mittal

Serveti: 28.7 milyar dolar

Hikayesi: Arcelor Mittal’in kurucusu. 1950’de fakir bir ailenin üyesi olarak Hindistan’da doğdu. Ailesinden 20 kişiyle birlikte yaşıyorlar, ipten yapılmış yataklarda uyuyup bahçelerinde yakılan odunlar üzerinde pişen yemekleri yiyorlardı.

 

 

 

 

 

No.1 – Bill Gates

Serveti: 53 milyar dolar

Hikayesi: Microsoft’un kurucusu. Babası orta gelirli bir avukattı ve onun da bir avukat olmasını hayal ediyordu. Ancak Gates kendine çok farklı bir yol çizip dünyanın en zengin ismi oldu.