Google’dan Chromebook Bilgisayar !

Google daha önce özel telefon satışları yapmayı düşünmüştü fakat pek tutmamıştı, bu sefer özel bilgisayar çıkardı. İntel,  Samsung ve Acer firmalarıyla anlaşan Google, bu markaların altında Chromebook serileri ürettirecek. Kısacası iki bilgisayar var biri Samsung Chromebook ve diğeri Acer Chromebook. Tercih size kalmış ama özelliklerini özetlemek gerekirse;

  • Samsung Chromebook8 saniyede açılıyor, 8 saat pil ömürlü ve  12.1 inç ekranı var.
  • Acer Chromebook; Yine 8 saniyede açılıyor, 6,5 saat pil ömürlü ve 11.6 inç ekrana sahip.

Aşırı bir farklılık olmamakla birlikte her ikisi de benzer özellikleri taşıyor. Chromebook ileapple’daolduğu gibi özel uygulamalar ve oyunlar olacak. Böylelikle bu bilgisayar ile oyunlarınız, uygulamalarınız, fotoğraflarınız, evraklarınız ve müzikleriniz her an elinizin altında olacak ve olağan üstü bir şekilde internetle etkileşim içinde olacaksınız.

Resmi açıklamada da bahsedildiği gibi bu bilgisayarların en cezbedici kısmı her şeyin bir tıklama kadar kolay olması ve çok hızlı olması. Siz de takdir edersiniz ki zamanın önemli olduğu günümüzde hız her şey demek. İnsanların tercihlerini ele alırsak, masaüstü bilgisayardan dizüstü bilgisayara ardından netbooklara bir yönelme oldu. Chromebook da bir nevi netbook sayılır. Netbooklar da genelde program kullanmaktan ziyade internet için kullanıldığından böyle bir benzetme yapmak mümkündür.

Cihaz henüz satışta değil, 15 Haziran da piyasaya sürülecek ve şimdiden ön siparişlergoogle üzerinden alınıyor.  Türkiye pazarına girecek mi henüz bilinmiyor fakat talep olursa kısa sürede Samsung ve Acer mağazalarında yerini alır. Google bu defa oldukça iddialı.

 

 

 

Ve işte tanıtım videosu