LYS ve YGS Kaldırılıyor!

13612962557994

 

 

Merhaba arkadaşlar, m.e.b ya da ösym adına ne derseniz deyin, üniversite adaylarını mağdur etmeye devam ediyor. Eski adı öss şu anki adı lys ygs, bidahaki adı bilmem ne.  ÖSYM’ bu sefer de yeni bir icatla karşınızda:

 

8 Ağustos 2012 tarihinde toplanan Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda (BTYK) şuan geçerli olan üniversiteye giriş sisteminin (LYS ve YGS) değiştirilmesine yönelik adımlar atıldı. LYS Kaldırılacak ve yerine değişik sınav sistemi uygulanacak. Modeli ana hatlarıyla Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün açıkladı.

 

Ergün’e göre üniversiteye giriş sistemi ilköğretim ve lisedeki öğretimi şekillendirdiğinden yeni sistem için  TÜBİTAK, Talim Terbiye Kurulu, YÖK, ÖSYM, MEB ve Üniversiteler 2014 yılına kadar ortak çalışmalarda bulunacaklardır.

 

 

 

 

YGS 2015′e Kadar Yapılmaya Devam Edilecek

 

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir, üniversiteye giriş sınavlarından ilki olan YGS’nin 2015 yılına kadar yapılacağını belirtti.

8 Ağustos 2012 tarihinde  Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nda (BTYK) şuan geçerli olan üniversiteye giriş sisteminin (LYS ve YGS) değiştirilmesine yönelik adımlar atılmıştı. Bu yeniliklerin 2014 yılında yapılması öngörülüyordu ancak ÖSYM başkanının açıklamasına bakarak en azından YGS için 2015′e kadar bir değişiklik yapılmayacağı söylenebilir. LYS’de ise değişiklikler olabilir.

YGS ve LYS’nin kaldırılmasından sonra yeni sistem şu şekilde olacak: 

Yeni sistemle, öğrencilerdeki tek sınav sıkıntısını yok etmek amacıyla 2 ay aralıklarla toplam 5 sınav uygulanacak ve öğrenci en yüksek notu aldığı sınav ile üniversiteye başvurusunu yapabilecek.

  • Sınavlarda Yetenek de Ölçülecek
  • Bazı Üniversite Bölümleri İçin Taban Puanlar Kaldırılacak
  • Bazı Bölümlerde Üniversite Kendi Öğrencisini Kendi Seçecek

 

 

 

2015′te LYS Yok:

Yeni sistemde LYS gibi bir sınav olmayacak, Yeni sınav TOEFL gibi yıl içinde kademeli olarak gerçekleştirilecek ve öğrenci aldığı en yüksek puanla üniversiteye başvurabilecek. Ergün bunu daha çok seçenek sunan bir model olarak tanımlıyor.

Görsel Ders İçerikleri Yaygınlaşacak:

Ders içeriklerine yönelik yetkin öğretmen ve kurumlar tarafından çeşitli videolar hazırlanacak ve tüm ülke çapına bu videolar yayılacak.

YÖK ve Üniversiteler Beraber Çalışacak:

Üniversite öğrencilerinin (lisans) ders içeriklerinin hazırlanmasında YÖK ve Üniversiteler birlikte çalışacak. Böylece YÖK, Üniversite içişlerine daha çok karışma imkanı elde edecek.

Dil Eğitimi:

Dil eğitiminde kelime ezberleme ve gramer (dil bilgisi) dışına çıkmak istediklerini söyleyen Ergün, farklı öğretim biçimlerine yer verileceğini söyledi.

YGS ve LYS Yerine Yıl İçinde 5 Sınav Yapılacak:

Yeni sistemle, öğrencilerdeki tek sınav sıkıntısını yok etmek amacıyla 2 ay aralıklarla toplam 5 sınav uygulanacak ve öğrenci en yüksek notu aldığı sınav ile üniversiteye başvurusunu yapabilecek.

 

Sınavlarda Yetenek de Ölçülecek:

Sınavlarda çoktan seçmeli testlerin yanında kısa açık uçlu sorular da sorulacak.

Bazı Üniversite Bölümleri İçin Taban Puanlar Kaldırılacak:

Fen-Edebiyat fakültelerindeki bazı bölümler gibi tam olarak bir mesleğe yönelik olmayan bölümler için taban puanlar kaldırılacak.

Bazı Bölümlerde Üniversite Kendi Öğrencisini Kendi Seçecek:

Özellikle işletme fakülteleri için üniversiteler bazı öğrencilerini kendileri seçebilecekler.