Fakir Doğup , Şimdi Servete Sahip Olan Kişiler

No.10 – Steven Jobs

 

Serveti: 5.5 milyar dolar

Hikayesi: Apple’ın kurucusu Jobs, San Francisco’da yaşayan bir aile tarafından evlat edinilmişti. Bugün hala Silikon Vadisi’nde yaşıyor.

 

 

 

 

 

No.9 – Sheldon Adelson

Serveti: 9 milyar dolar

Hikayesi: Babası Boston’da taksi şoförüydü. 12 yaşında iş hayatına gazete satarak başladı. Finansal danışmanlık yaptı. Üniversiteyi tamamlayamad

 

 

 

 

 

 

No.8 – Mikhail Prokhorov


Serveti: 9.5 milyar dolar

Hikayesi: Sıfırdan bir servet yarattı. Norilisk Nikel şirketini yönetirken firmayı dünyanın en büyük nikel üreticisi haline getirdi. Rusya’nın en zengin kişisi haline geldi.

 

 

 

 

 

No.7 – R. Abramovich

Serveti: 18.8 milyar dolar

Hikayesi: Askeri görevdeyken çalıntı benzin satışıyla imparatorluğunun temellerini attı. Sokak satıcılığı yaptı. Politik bağlantıları onu çok zenginleştirdi.

 

 

 

 

 

 

No.6 – Ingvar Kamprad


Serveti: 23 milyar dolar

Hikayesi: İş hayatına çocukken bisikletle komşularına kibrit satarak başladı. Stockholm’den çok ucuza kibrit alıp, yine ucuza ama yüksek kâr marjıyla satabileceğini farketti. IKEA zincirini kurdu.

 

 

 

 

 

No.5 – Karl Albrecht

Serveti: 23.5 milyar dolar

Hikayesi: Essen’li bir madencinin oğlu. Annesinin manavında iş hayatına atıldı. İlk Aldi marketini (Albrecht-Discount) 1961’de kurdu.

 

 

 

 

 

 

 

No.4 – Amancio Ortega Gaona

Serveti: 25 milyar dolar

Hikayesi: İspanya’nın en zengin, dünyanın 10’uncu zengin kişisi. Inditex’in kurucusu. Babası bir demiryolu işçisiydi. Mağazalarda tişört satarak başladığı iş hayatında Zara mağazalar zinciriyle sonuçlanan bir başarı öyküsü yazdı.

 

 

 

 

No.3 – Larry Ellison

Serveti: 27 milyar dolar

Hikayesi: Chicago’da orta sınıftan bir aile tarafından evlat edinildi. Oracle’ın kurucusu olan Ellison çok parlak bir öğrenciydi ancak annesi ölünce üniversiteyi ikinci sınıfta bırakıp iş hayatına atıldı.

 

 

 

 

 

No.2 – Lakshmi Mittal

Serveti: 28.7 milyar dolar

Hikayesi: Arcelor Mittal’in kurucusu. 1950’de fakir bir ailenin üyesi olarak Hindistan’da doğdu. Ailesinden 20 kişiyle birlikte yaşıyorlar, ipten yapılmış yataklarda uyuyup bahçelerinde yakılan odunlar üzerinde pişen yemekleri yiyorlardı.

 

 

 

 

 

No.1 – Bill Gates

Serveti: 53 milyar dolar

Hikayesi: Microsoft’un kurucusu. Babası orta gelirli bir avukattı ve onun da bir avukat olmasını hayal ediyordu. Ancak Gates kendine çok farklı bir yol çizip dünyanın en zengin ismi oldu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 comments

  1. Fakirlik, kader degildir. İçinde bulundugun ortamı ve o ortamda neler yapılabilegini araştırıp, kendini de geliştirirsen başarı ihtimalin yüzde yüze yakındır. Bir işe girip ömür boyu çalışıp, “çok çalıştım ama zengin olamadım” diyenleri hep duyarız. Bu çok da normaldir.
    Böyle zengin olunmaz. Önce kendini geliştir! Bir işi en iyi yapan kişi ol! Bilgini emegini degerlendir! Kazancının bir kısmını biriktir. Sonra, bilgi ve becerinin yanına birikimini ekle, başarı kesindir. Ama bu akşamdan sabaha olmaz, bir de sabırla ve dürüstce çalışmak, etrafına bakarak rotanı düzeltmek lazım. Çok zengin olamasan da rahat yaşıyacak kadar para kazanırsın. Çok zengin, çok büyük disiplin ister, Bazen de para kazanırsın ama, hayatı ıskalarsın…

  2. Fakirlik, kader degildir. İçinde bulundugun ortamı ve o ortamda neler yapılabilecegini araştırıp, kendini de geliştirirsen başarı ihtimalin yüzde yüze yakındır. Bir işe girip ömür boyu çalışıp, “çok çalıştım ama zengin olamadım” diyenleri hep duyarız. Bu çok da normaldir.
    Böyle zengin olunmaz. Önce kendini geliştir! Bir işi en iyi yapan kişi ol! Bilgini emegini degerlendir! Kazancının bir kısmını biriktir. Sonra, bilgi ve becerinin yanına birikimini ekle, başarı kesindir. Ama bu akşamdan sabaha olmaz, bir de sabırla ve dürüstce çalışmak, etrafına bakarak rotanı düzeltmek lazım. Çok zengin olamasan da rahat yaşıyacak kadar para kazanırsın. Çok zengin olmak, çok büyük disiplin ister, Bazen de para kazanırsın ama, hayatı ıskalarsın…

  3. Ne oldum değil ne olcam demeli.Çalışmanın alın terinin emekle birleşmesi sonucu bereketi hakkettiğini elde etmeyi bilmemiz lazım.Birşeylerden ders almalı devamli her konuda hem aklımız hem kendimiz çalışmalıyız.Tşkler site yönetimi çok güzel paylaşım anlayana …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir