Google Arama İncelikleri

Öncelikle merhaba ,
Bugün aslında çok faydalı bir konuya değinip sizleri bilgi sahibi etmek istiyorum . Google’da her zaman aradığınız kelime ile ilgili tam olarak bakmak istediğiniz siteye ulaşamayabilirsiniz.Ara ara spam siteler ,alakasız bağlantılarla karşılaşabilirsiniz.
Nokta atışı ile arama yapabilmenin puf noktaları var elbette.Aşağıda bu noktada ki sıkıntılarınızı giderebileceğini düşündüğüm arama pratiklerinden bahsedeceğim.Netice itibariyle google arama profesörüdür.

Google Arama Sanatı (Püf Noktalar)

 1. Saat Sorgulama: Bir yerin saatini öğrenmek istiyorsanız google’a time şehirismi yazın.örn: time istanbul
 2. Program Sorgulama: Bir işletim sistemine ait , yada bir kaynak koda ait arama yapmak içinhttp://www.google.com/options/specialsearches.html adresine girmeli ve ilgili google’a tıklayıp aramanızı yapmalısınız.
 3. Site içi özel arama: Google belli bir sitenin içinde arayacağınız kelimelerle de sonuç verir. Mesela benim sitemde google ile ilgili başlıkları bulmak için google site:fatihpolat.com yazın.
 4. Benzer özellikteki maddelere ilişkin arama yapmak için  labs.google.com/sets adresini ziyaret edin.Ve boşlukları doldurarak arama yapın.
 5. Güncellenmiş sayfaları görmek için arama yaptıktan sonra adres çubuğundaki yazıları silmeden sona şunu ekliyoruz:&as_qdr=d
 6. Sinama ve seans araması: http://www.google.com.tr/movies adresine girdiğinizde, google botları bulunduğunuz yeri tarıyor ve oranın sinama salonları ve seansları ile ilgili aramaları getiriyor.
 7. Google’ın yaptığı değişikliklerle ilgili detaylı bilgi için http://www.google.com.tr/experimental/ adresine bakabilirsiniz.
 8. Geçmiş(History): Google her türlü bilgiyi toplama imkanına sahip, geçmişle ilgili sitelerin görüntülerine yazılarına ulaşmak için http://www.google.com/history sayfasına gitmeniz ve hesabınızın olmasıyla beraber bunu aktif etmiş olmanız gerekir.
 9. Aramalarda PDF dosyları çıkarma: Bazen aramalarınızda pdf dosyalarının çokluğundan yakınabilirsiniz, bu dosyaların aramınzda gözükmesini istemiyorsanız aramanızın sonuna -filetype:pdf ekleyin.
 10. Blog Arama: Google’da blog aramak için google’a girdikten sonra Blog’a tıklayıp arama yapabilir, yada direkt link olarak blogsearch.google.com u ziyaret edebilirsiniz.
 11. Sitenize link verenleri bulmak için, google arama çubuğuna link: siteadı.com yazarak oluşturabilirsiniz. Özellikle webmastarların işine  yarayan bir arama sanatıdır.
 12. Arama sonuçlarından istediğiniz özellikleri çıkartabilirsiniz. Örneğin bir araba arıyorsunuz ama renk özelliklerini göstersin istemiyorsunuz. O zaman arama çubuğumuza   mini cooper -renk diyoruz.
 13. Hesap makinesi olarak google çoklu işlemler yapabilir. İstediğiniz rakamları bölün, çarpın , çıkarın.Google sonucu verecektir.
 14. Döviz durumu içinde inanılmaz faydalı sonuçlar verir. Mesela aramaya 100$ kaç tl yazın ve sonucu görün.

Fonkisyonlarını Kullanarak Arama

Google’ın bizlere sunduğu kelime başında kullanabileceğimiz bir takım işaretlemeler mevcut. Bu işaretlemelerle(operatörler) arama sonuçlarınızı daha bir istenilen noktalara getirebilirsiniz.Nedir bunlar? -parantezler belirginleştirmek için koydum,kullanırken kullanmayın-

(*) joker : bir kelimeyi, rastgele bir kelime ile değiştirerek arama yaptırabilirsiniz.

(~) eşanlamlı: aradığınız kelimelere eş kelimelerle arama yaptırır.

(related:url) benzer site: bu operatörle ise benzer siteleri aratabilirsiniz. örn: related:www.fatihpolat.com

(&imgtyp=face) yüz arama: resimli olarak kişilerin isimleriyle arama yaparken daha net aramalar için , adres cubuğunun sonuna &imgtyp=face ifadesini ekleyebilirsiniz.

(cache:url) : bu fonksiyonla, bazen ulaşamadığınız site olduğunda google’ın önbelleğinde yer edindiği anı görüntülemek için arama yapabilirsiniz.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir