Kendinize Olan Güveninizi Artırmanın 6 Yolu

Uzun yıllardır kariyer koçluğu yapan Amerika’lı Linda Griffin,  “Geçen haftalarda iş dünyası ve hayat koçları için organize edilen bir profesyonel gelişim konferansına katıldım.

Tüm konuşmacılar farklı konulara değindiler ve her birinin konuşma tarzı farklıydı. Kimi powerpoint slidelar kullanırken kim elinde notları bile olmadan konuşmalarını yaptı. Dinleyiciler arasında otururken farkettim ki hepsinin ortak bir özelliği vardı. Her biri kendinden çok emindi ve kendi alanlarında uzmanlar dı. Kendilerine olan güvenleri  çok güzel bir mesajı tercüme ediyordu ve dinleyicilerinin ilgisini çekip dikkatlerini toplamalarını sağladı.”

Kendi işinize sahip olduğunuzda, devamlı rakipleriniz arasından sıyrılmanın bir yolunu düşünür durursunuz. Bir çalışan ya da yönetici olarak bugüne kadar yaptığınız işlere ve başarılarınıza CV’nizde nasıl yer verirseniz  sizinle aynı tecrübeye sahip diğer kişiler arasında öne çıkmayı başarabileceğinizi düşünürsünüz.

İnanıyorum ki işin sırrı kendinize olan güveniniz  ve niteliklerinizle uzmanlığınızın şirketinize ve müşterilerinize kattığı değer.

Kendine güven, doğuştan gelen bir özellik değil. Ama kesinlikle öğrenebileceğiniz bir özellik ve ne kadar pratik yaparsınız, kendinize olan güveniniz okadar artacaktır.

Dünyanın ilk ve en büyük kariyer sitesi Monster’dan daha kendine güvenir olmanız- gözükmeniz-hissetmeniz için 6 öneri:

1- Hangi konularda en iyi olduğunuzu keşfedin ve bunu sermayeniz haline getirin. Kendi  mesleğiniz yada yapmakta olduğunuz işinizin bir alanında uzmanlaşmaya karar verin.

2- Uzmanlık alanınızla ilgili bir konu gündeme geldiğinde, yerinizi alın ve fikirlerinizi diğerleriyle paylaşın. Arkanıza yaslanıp diğerlerinin hangi yönü seçeceğini beklemeyin.

3- Fikirlerinizi çekinerek ve özür dileyerek söylemeyin. Dik oturun yada ayakta dik durun ve lafları ağzınızda fazla gevelemeden direkt konuşun.

4- Övgüleri nazikçe kabul edin. Çok çaba ve zaman sarf ederek tamamladığınız projeler hakkında  “ Kim olsa yapardı” gibi şeyler söylemeyin.

5- Hatalarınızı kabul edin. Yanlış bir karar aldığınızda, hatanızı kabullenip bundan bir ders çıkarıp hayatınıza devam edin. Kötü şeylerin üzerinde fazla durmayın.

6- Kendinize fazla güvenir gözükmeyin. Eğer stajyerseniz CEO pozisyonuna başvurmanız için biraz daha tecrübe kazanmanız gerekiyor demektir.

Kendinize güvenir gözüktüğünüzde başkalarına da kendine güven konusunda ilham verirsiniz ve başarılı olma yolunda ilerlersiniz.

Aoo ! Sevgilisi olan bir kızdan mı hoşlanıyorsunuz ? :)

Ee olur böyle şeyler . Kimi zaman sevgilisi olan bir kıza düşer gönlünüz. Bilirsiniz işinizin zor olduğunu ama şansınızı gene de denemek istersiniz? Neler yapılabilir şöyle bi inceleyelim isterseniz.. kaydırın bakalım sayfayı (:

 

 

 

Reddedilme Korkusu | Onunla iletişime geçmeden önce, reddedilme ihtimalinin sizde yaratacağı zararı en aza indirmeye çalışın. Çünkü zaten şansınız çok az ve reddedilmeniz çok normal…

 

 

 

 

 

 

 

Güven | İkinci bir sorun şu olacak. Diyelim sevgilisi olduğu halde, onu bırakıp sizinle devam etmeye karar verdi. Bu durumda ondan sürekli olarak şüphe edeceksiniz. Çünkü aynısını size de yapabilir. Bu şüpheyle başa çıkacak yöntemler geliştirebileceğinizden emin olun.

 

 

 

 

 

 

Empati |  Kendinizi kızın sevgilisinin yerine koyun. Başınıza böyle bir şey gelmesini istemezdiniz. Peki kızı, sevgilisine böyle bir şey yapmaya nasıl ikna edeceksiniz? Empati bu sorunun cevabını bulmanızı sağlayabilir.

 

 

 

 

 

 

Baskı Yok | Kızı olur olmaz yerlerde sıkıştırmayın. Vakti ve yeri geldikçe zarifçe flört etmekle yetinin.

 

 

 

 

 

 

 

Sakın Ha | Sakın ha gidip erkek arkadaşıyla muhabbet etmeyin, arkadaşlık kurmayın. İşinizi çok zorlaştırır bu ayrıntı daha sonra.

 

 

 

 

 

 

 

Kız arkadaşlar | Ona daha çok kız arkadaşları aracılığıyla ulaşın. Ama dikkat edin onlardan biriyle ilgilendiğinizi de düşünmesin.

 

 

 

 

 

 

 

Grup | Onunla önceleri sadece başkalarının da olduğu ortamlarda sosyalleşin.

 

 

 

 

 

 

 

Başbaşa | Aradan birkaç hafta geçip aranızdaki arkadaşlığın olgunlaştığını düşünmeye başladığınızda başbaşa yemek yemenin ya da bir şeyler içmenin yolunu bulun.

 

 

 

 

 

 

 

Teklif Yok | Ona hiçbir şey teklif ya da ima etmeyin. Yalnızca birlikte iyi vakit geçirmeye çalışın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapmayın | Sakın olan ona erkek arkadaşı hakkında sorular sormayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ama .. | Ondan büyük bir sevgiyle bahsediyorsa kızı unutmaya çalışın.

 

 

 

 

 

 

 

 

Şikayet | Erkek arkadaşından şikayet ediyorsa susturmayın ama şikayetlerini desteklemeyin de. Yani onu erkek arkadaşına karşı dolduruşa getirmeye çalışmayın.

 

 

 

 

 

 

 

 

İncelik | Bu noktada biraz ne dediğinize dikkat etmelisiniz. Anlattıkları arasında problematik bir şey var gibi duruyor ve kız bunu yalnızca geçiştiriyorsa, dolaylı yoldan -mesela başka birinin başına benzer bir durum gelmiş gibi- söz konusu tecrübenin mühim olabileceğini ona gösterin. Ama kesinlikle kızın ilişkisini açıkça eleştirmeye kalkışmayın.

 

 

 

 

 

 

 

Zarafet | Eve ya da sevgilisinin yanına geç kalmamak için kalkıyor mu? İzin verin. Kalması için ısrar etmeyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

Taktik | Ama tam da kalkacağı dakikalarda çok eğleneceğini bildiğiniz bir hikaye anlatın ve hafifçe geç kalmasını sağlayın. Ayrılırken, “kusura bakma benim yüzümden geç kaldın” gibi cümleler kurmayı da ihmal etmeyin.

 

 

 

 

 

 

 

Aramayın | Böylesi güzel birkaç saatin ardından bir sürü onu aramayın. Bırakın sizi aklında döndürüp dursun.

 

 

 

 

 

 

 

Aramadımı ? | Diyelim aradan bir hafta geçti ve aramadı. Bir bahane bulup onu siz arayın ve yukarıdaki stratejiyi derinleştirerek bir kez daha uygulayın.

 

 

 

 

 

 

 

Kızlar | Ona kızlarla ilişkilerinizden bahsetmeyin ki hem sevgiliniz olmadığını bilmesin hem de var zannetsin. Her kadın muhayyel bir sevgiliyi kıskanır ve sırf bu kıskançlık yüzünden bir adama aşık olabilir.

 

 

 

 

 

 

 

Aşırı romantizm | Ona karşı düşünceli davranın ama iki sevgili arasında yaşanan türden romantizmden kaçının. İlişkisine saygı duymanız ona duyduğunuz saygının bir parçasıdır.

 

 

 

 

 

 

 

Uzatmayın | Yukarıdaki seriyi birkaç kez tekrarladınız ve baktınız olmuyor. Demek ki ilişkisinden memnun. Siz de uzatmayın, şansınızı başka kapıda deneyin…